СОВЕТИ ЗА ПЕЧАТЕЊЕ

Моќта за менување на расположението што ја нуди печатењето

Фотографиите доловуваат моменти од времето - дознајте како да ги печатите омилените слики и како да го украсите домот со спомени.
Печатач SELPHY SQUARE QX10 од Canon покрај колаж исполнет со мали сликички.

Не секогаш сме во можност да бидеме заедно со луѓето што ги сакаме и иако е-поштата, социјалните медиуми и видеоповиците го револуционеризираа начинот на кој комуницираме на голема оддалеченост, тие не се доволни за секого. Бабите и дедовците не ја разбираат технологијата, малите деца се нетрпеливи, а сите други може да бидат премногу заморени од гледање во екрани за да го трошат слободното време во повторно гледање во екрани.

Фотографиите доловуваат моменти од времето, а одлуката да се отпечатат тие моменти ги прави уште позначителни. Со закачување фотографии од пријателите или семејството во вашиот дом ќе се чувствувате поврзани со нив, а собирањето колекција отпечатени материјали во колажи или албуми ви нуди лесен пристап до среќни моменти, а може да послужат и како уникатен подарок.

Еве неколку предлози за искористување на моќта за менување на расположението што ја нуди печатењето.

Мало момче помага во закачување на слика во рамка од неговите дедо и баба на ѕид.

Опиплив предмет нуди поголемо задоволство отколку прелистување дигитални слики. Присетувајте се на семејството и пријателите гледајќи отпечатени фотографии од нив што ќе ги закачите во вашиот дом.

Закачете ги фотографиите на прегледно место

Родител со дете закачуваат отпечатени фотографии на прозорец, наредени на конец.

Украсувањето на домот со спомени е одличен начин за подобрување на расположението и ќе ви помогне да се чувствувате поблиску до луѓето што ги сакате најмногу.

Жена отстранува заден дел на рамка за слика. На работната маса пред неа има печатач од серијата PIXMA TS5350a на Canon, фотографија и пакување сјајна фотохартија.

Печатачот од серијата PIXMA TS5350a на Canon е идеален за печатење врз хартија за изработка на макети и модели, а печатењето преку Wi-Fi ви овозможува да контролирате сè преку вашиот паметен телефон.

Кога ќе ги гледате лицата на пријателите или членовите од семејството во фотографиите, ќе се чувствувате посреќни. До неодамна луѓето чуваа фотографии од саканите во нивните чанти или паричници - ако имале лош ден, тогаш ги гледале фотографиите за да им биде подобро. Дигиталните фотографии што се зачувуваат во паметните телефони можеби се модерна алтернатива, но сепак е полесно да почувствуваме поврзаност преку отпечатените фотографии. Закачете фотографии на места каде што поминувате многу време, како во кујната или канцеларијата, за да можете да си го подобрувате расположението во текот на денот.

Печатачот од серијата PIXMA TS5350a на Canon е одличен избор за секојдневно печатење. Поврзете го директно со паметниот телефон и печатете фотографии со димензии од 4x6 без рабови за само 36 секунди.

Претворете ги отпечатените материјали во проекти за изработка на модели

Мало момче лепи отпечатени фотографии во колаж од кафеава хартија.

SELPHY Square QX10 е идеален за изработка на колажи, бидејќи задната страна на сликите е самолеплива и не ви треба лепак или селотејп за да ги залепите.

Печатач Canon SELPHY Square QX10 врз колаж.

Сликите може лесно да ги приспособите со филтри, рамки или текст преку апликацијата SELPHY Photo Layout.

Правењето колаж е забавен проект што ќе ги забавува децата со часови. Исто така, ќе им помогне да се поврзат со членови од семејството со кои не се виделе долго време.

SELPHY Square QX10 е совршен печатач за колажи. Поврзете го печатачот директно со вашиот паметен телефон преку Wi-Fi и апликацијата SELPHY Photo Layout, а потоа оставете ги децата да додаваат филтри, рамки и текст во сликите пред да ги отпечатите. Откако ќе ги отпечатите, одлепете ја нивната задна страна и залепете ги фотографиите во вашиот колаж, без да користите селотејп или лепак. Белиот раб е идеален за пишување лични белешки или забавни наслови.

Ако мислите дека колажите се само за деца, тогаш зошто не се обидете да направите сопствен албум со фотографии или да фотографирате и да печатите секојдневни фотографии за вашиот дневник? Безжичниот и пренослив SELPHY Square QX10 ќе ви овозможи да печатите секаде, што значи дека може да го чувате на наткасната во спалната или да го носите заедно со вашиот дневник на следното патување за викендот.

Запомнете го моментот

Две млади жени позираат за автопортрет што ќе го снимат со Zoemini S2 од Canon.

Секојдневните настани, како дружбата со пријателите, вредат да се доловат и прослават. Zoemini S2 од Canon е печатач со џебна големина што може да го носите насекаде.

Живеењето во моментот значи многу повеќе од само уживање во добрите времиња. Значи да бидете присутни и да научите да ги цените сите денови такви какви што се. Фотографиите можат да ги направат моментите да делуваат поважни, независно дали славите роденден со најблиските пријатели или правите нешто обично како прошетка на кучето. Дигиталните фотографии од вашето куче може да се загубат во дигиталната меморија на вашиот паметен телефон или фотоапарат, но моментално отпечатените слики придодаваат значење на моментот.

Zoemini S2 од Canon има камера од 8 MP и инстант печатач. Опремен е со огледало за автопортрети и вградено прстенесто светло за да ви овозможи да изгледате најдобро кога доловувате лични моменти. Zoemini S2 од Canon може да го поврзете со вашиот паметен телефон преку Bluetooth и апликацијата Canon Mini Print, што значи дека дури и ако заборавите да го понесете со вас, ќе можете да го овековечите моментот со тоа што ќе го отпечатите како слика веднаш штом се вратите дома.

Испраќајте фотографии по пошта

Мало дете мавта на баба му и дедо му на видеоповик преку таблет-уред.

Испраќањето слики по пошта е уште еден начин за да бидете во контакт со оние кои живеат далеку.

SELPHY Square QX10 од Canon покрај паметен телефон.

Печатете повеќе слики со SELPHY Square QX10 од Canon и испратете им ги на пријателите и роднините по пошта.

Само поради тоа што може веднаш да споделувате фотографии преку интернет не значи дека испраќањето отпечатена фотографија преку пошта има помало значење. Бабите и дедовците можеби не се активни на социјалните медиуми или не знаат да воспостават видеоповик, но ќе се воодушеват ако добијат отпечатена фотографија од внуците - или домашно направен колаж - по пошта. И не се само бабите и дедовците. Кој не би сакал да добие слики од специјални моменти во поштенското сандаче? Подобро отколку да добиете уште една сметка!

Испраќајте слики што се снимени и отпечатени во ист момент со Zoemini S2 од Canon или отпечатете повеќе копии од истата фотографија - една за вас и една за нив - со SELPHY Square QX10. Или, пак, ако сакате да пратите нешто поголемо, тогаш ставете хартија за фотографии со стандардна големина (4x6) или сјајна фотохартија A4 во вашиот печатач PIXMA.

Независно дали печатите за да се потсетувате на поминатите моменти, за да се чувствувате подобро во моментот кога ќе ги гледате, или за да останете поврзани со пријателите и членовите од семејството кои не може да ги посетувате толку често колку што сакате, отпечатените материјали нудат многу начини на кои ќе влијаат позитивно врз вашиот живот.


Напишано од Matthew Bowen

Слични производи

 • Печатачи за во домот

  SELPHY SQUARE QX10

  Чувајте ги вашите специјални спомени како прекрасни отпечатени материјали што може безжично да ги отпечатите каде и да сте.
 • Камери за инстант слики и фотоапарати со џебен печатач

  Canon Zoemini S2

  Снимајте подобри автопортрети со фотоапаратот и печатач со џебна големина, опремен со огледало, прстенесто светло, опција за далечинско активирање на блендата и прегледување во живо.
 • Печатачи за во домот

  Серија PIXMA TS5350a

  Покажете ги вашите креативни дизајни со можноста за користење различни медиуми, одличните креативни апликации и опциите за беспрекорно поврзување со паметни телефони што ги нуди серијата PIXMA TS5350a
 • Слични статии

 • КРЕАТИВНО ПЕЧАТЕЊЕ

  Создавајте во текот на целата година

  Разгледајте ги инспиративните идеи на Jesus Sauvage за вашиот SELPHY Square QX10.

 • ПЕЧАТЕЊЕ И ИЗРАБОТКА НА МОДЕЛИ

  Направете експлодирачка кутија

  Lini Trinh ја покажува својата „експлодирачка“ кутија направена со помош на Canon SELPHY CP1500.

 • ПЕЧАТЕЊЕ И ИЗРАБОТКА НА МОДЕЛИ

  Подобрете ја празничната атмосфера со украси од фотографии

  Во вториот проект на SELPHY Craft Club, Duygu Turgut Gokpinar ги споделува своите искуства од користењето на Canon SELPHY Square QX10.

 • PRINTING TIPS

  Create a personal gift

  The Canon Photo Cube helps you craft a gift full of happy memories.