ВОДИЧ ЗА КУПУВАЊЕ

Водич за божиќни подароци од Canon

Пронајдете ги совршените подароци за семејството и пријателите во оваа сезона на подарување!
Canon SELPHY CP1500 завиткан со црвена панделка и опкружен со заматени украсни сијалички.

Дали ви требаат идеи за божиќни подароци за креативни луѓе? Canon ќе ви помогне. Без оглед дали барате уникатни подароци за фотографи, или сакате да го изненадите видеоблогерот во вашиот живот со нов фотоапарат или, пак, да подарите фотоапарат за целосна слика на студент по фотографија, пронајдете го совршениот подарок со помош на нашиот обемен водич за божиќни подароци.

За некои луѓе е тешко да купите подарок, но новото парче технологија можеби е токму она што вашите сакани го бараат. Избравме неколку предлози за најдобри подароци од Canon за сите оние кои сакаат да бидат креативни, независно од буџетот. Од опрема за видеоблогови и најсовремени фотоапарати без огледало, па сè до објективи од Canon што ќе ви овозможат да го доловите светот на нови и возбудливи начини - пронајдете најдобри подароци за семејството и пријателите. Предупредување: постои голема веројатност да пронајдете инспирација за вашата листа со желби.

Подароци за видеоблогери, блогери и креатори на содржини

Две жени се снимаат со фотоапаратот за видеоблогови Canon PowerShot V10 пред божиќна елка украсена со сијалички.

Благодарение на практичните контроли, компактниот дизајн и целосно автоматизираните режими на Canon PowerShot V10, лесно ќе започнете со снимање видеоблогови. Ако познавате некој кој веќе има PowerShot V10, тогаш микрофонот Canon DM-E100 и стативот со држач HG-100TBR се идеална дополнителна опрема за тој модел.

Жена во розов комбинезон снима цветни аранжмани со фотоапаратот Canon EOS R50.

EOS R50 е опремен со креативни функции што чекаат да ги истражите. Тука спаѓаат функциите за фокусирање со групирање и спојување повеќе длабочини на поле со кои ќе снимате фотографии одблиску со извонредни детали, како и функцијата за креативно фокусирање со групирање што снима повеќе слики од кои може да си ги изберете омилените.

Ако сте го прочитале нашиот водич за фотоапарати за снимање видеоблогови од Canon, тогаш веќе знаете дека Canon PowerShot V10 е совршен подарок за луѓето кои сакаат да снимаат висококвалитетни видеозаписи и да ги споделуваат на интернет.

Фотоапаратот е доволно компактен за да го носите во џеб каде и да одите, а опремен е со голем сензор од тип 1,0 и може да снима остри 4K UHD-видеозаписи. Има вградени стерео микрофони, како и влез за микрофон од 3,5 mm што овозможува поврзување надворешни микрофони, како што е лесниот Canon DM-E100 за да снимате кристално јасен звук.

Неговиот извонредно широкоаголен објектив - еквивалентен на 19 mm кај фотоапарат за целосна слика - ви овозможува да опфатите повеќе во кадарот, а напредната стабилизација на слика овозможува да снимате стабилни видеозаписи дури и кога одите. Исто така, се испорачува со вградена функција за проследување во живо кон интернет и може да се контролира далечински со помош на апликацијата Canon Camera Connect.

Ракувањето со PowerShot V10 е лесно благодарение на интуитивниот екран на допир од 5 cm, што се врти за 180° нагоре за полесно снимање видеоблогови. Неговиот вграден држач може да се прилагоди за снимање од низок и висок агол, а опремен е и со стандарден приклучок за статив. За уште полесна контрола со една рака, тука е лесниот статив со држач HG-100TBR од Canon, кој се одликува со безжичен далечински управувач и практичен отвор за микрофон, а може да функционира и како издржлив статив кога е потребна дополнителна стабилност.

Ако лицето за кое купувате сака фотоапарат со заменливи објективи, тогаш Canon EOS RP е фантастична креативна алатка. Тој исто така нуди видеоснимки со резолуција до 4K и се одликува со рамномерен и прецизен Dual Pixel CMOS автоматски фокус при снимањето Full HD-видеоснимки.

Canon RF 16 mm F2.8 STM е добар избор за објектив при снимање видеоблогови со EOS RP. Неговиот извонредно широк приказ овозможува опфаќање многу детали, а големата решетка со f/2,8 ви нуди снимање со филмски изглед. Тој се одликува и со извонредно тивок мотор за фокусирање, така што веројатноста да биде снимен преку микрофонот во видеоснимките е помала.

Canon EOS R50, што можеби е совршениот фотоапарат без огледало за сериозни креатори на содржини, нуди функции што се достапни кај понапредни фотоапарати со Canon EOS R-систем. Но, тој е компактен, лесен, практичен за користење и наменет за оние кои се навикнати да снимаат со паметен телефон.

Видеозаписите снимени со EOS R50 изгледаат фантастично. 4K UHD-видеозаписите што ги снима се создаваат со прекумерно семплирање во 6K-резолуција за да се добие подобар квалитет од стандардните 4K-видеозаписи, а Dual Pixel CMOS AF прави сè што е потребно за да добиете остри резултати. Фотоапаратот може да се користи и како веб-камера за видеоповици или проследување со реална слика, благодарение на неговиот екран на допир со променлив агол што овозможува полесно фотографирање од креативни агли.

Подароци за љубителите на фотографијата кои сакаат да преминат на систем за целосна слика

Жена стои на мост, држи фотоапарат Canon EOS R8 и гледа во екранот на задната страна.

Освен тоа што снима филмски 4K-видеозаписи, Canon EOS R8 снима и прекрасни Full HD-видеозаписи со забавени движења и 180p.

Две дланки држат фотоапарат Canon EOS RP, чиј екран на допир со променлив агол е отворен нагоре и прикажува слика од човек кој стои пред прозорец и ѕид од цигли.

Canon EOS RP со 26,2 MP е мал и лесен EOS-фотоапарат за целосна слика, но е опремен со многу креативни функции - како HDR и фотографирање со повеќе експозиции, бесшумен режим и фокусирање со групирање за неверојатно остри слики одблиску.

Canon EOS R8 Mark II е одлична опција за оние кои сакаат да преминат на систем за целосна слика. Овој лесен фотоапарат без огледало со 24,2 MP ја поддржува обемната палета на RF-објективи од Canon и е опремен со корисни технологии, вклучувајќи го револуционерниот Dual Pixel CMOS AF II со интелигентно откривање и следење на субјектите. Тој може автоматски да пронајде и да следи различни субјекти, како луѓе, кучиња, птици, автомобили и авиони - дури до рабовите на кадарот.

EOS R8 нуди и многу напредни функции за снимање видео, како црно-бели ленти, издвојување со фокусот и индикатор за погрешни бои што ќе ви помогнат да добиете подобри професионални резултати.

Погоден за почетници, но со голем број креативни функции, Canon EOS RP е фотоапарат без огледало што ви овозможува да го однесете вашето фотографирање на повисоко ниво. Сензорот за целосна слика на фотоапаратот го олеснува постигнувањето ефекти со фокусирање на мало растојание со професионален изглед за портретите и снимките одблиску, а револуционерниот RF-приклучок нуди ново ниво на квалитет на слика со формат за целосна слика.

Како најевтин фотоапарат за целосна слика во палетата на фотоапарати за целосна слика со Canon EOS R-систем, EOS RP е одличен избор за зачекорување во светот на објективите со високи перформанси Canon RF. Најдобрите објективи на Canon нудат неверојатен квалитет на слика и функции што порано не биле можни - погледнете го лесниот извонреден телефото објектив Canon RF 800mm F11 IS STM што е идеален за надежните фотографи за диви животни или, пак, повеќенаменскиот Canon RF 50mm F1.8 STM за неверојатни снимки со широка решетка.

Објективот Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM одлично го надополнува EOS RP и со него може да снимите сè, од широкоаголни пејзажи до портрети до ниво на рамената на субјектот, без да треба да го промените објективот.

Ако сакате подобри перформанси, Canon RF 24-105mm F4L IS USM има професионален квалитет на изработка како серијата L и фиксна максимална решетка од f/4, што нуди доследна експозиција дури и при зумирање со објективот.

Подароци од Canon за овековечување на семејните моменти - во затворено или на отворено!

Насмеана жена држи Canon EOS R100 до своето лице за да сними семејна фотографија во градина.

Благодарение на неговите практични менија со објаснувања и функцијата за креативна помош, Canon EOS R100 е одличен фотоапарат со кој ќе можете веднаш да почнете да фотографирате. Ако го поврзете вашиот телефон со фотоапаратот, ќе добиете опција да ги испраќате вашите фотографии и видеозаписи автоматски во збирката на вашиот телефон додека снимате.

Два фотоапарати PowerShot PX од Canon, еден црн и еден бел, поставени на празнично украсена маса.

Благодарение на неговиот објектив за зумирање од 19-57 mm, кој може да се врти 340° и да се закосува 110°, PowerShot PX од Canon може автоматски да ги обликува фотографиите и видеоснимките во движење. За дополнителна практичност, тој нуди и гласовно активирање и препознавање субјекти, како и вграден Wi-Fi и едноставно полнење преку USB-C.

Canon EOS R100 е одличен повеќенаменски фотоапарат за доловување неповторливи семејни моменти во неверојатно детални фотографии со 24,1 MP или прекрасни 4K UHD-видеозаписи. Софистицираниот систем за автоматско фокусирање Dual Pixel CMOS овозможува субјектите што се движат брзо да останат во фокус, а ако го користите фотоапаратот со објектив со стабилизација на слика, како што е Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, ќе можете полесно да снимате остри фотографии за време на семејните авантури во природа.

И споделувањето на тие спомени е лесно. Фотоапаратот има вграден Wi-Fi за да можете лесно да додавате слики во пораките или да ги објавувате на социјалните медиуми, но и за да го контролирате фотоапаратот далечински и да снимате прекрасни семејни автопортрети со помош на апликацијата Canon Camera Connect во вашиот паметен телефон.

Друга опција што е практична за целото семејство е Canon PowerShot PX. Овој паметен и компактен фотоапарат може автоматски да ги следи случувањата и да ги обликува фотографиите и видеоснимките со помош на својот специјален објектив што се врти-закосува. Фотоапаратот може и да им дава приоритет на одредени лица во кадарот, а нуди и гласовно активирање, со што многу се олеснува неговото користење.

За ентузијастите за видео во вашиот живот, постои Canon PowerShot ZOOM што може да се држи со една рака. Овој препознатлив монокулар се одликува со зум што лесно се префрлува од 100 mm во 400 mm, а нуди и дигитално подобрена опција за 800 mm за снимање далечни субјекти што ќе го исполнат целиот кадар. Тој е совршен избор за снимање видеозаписи и фотографии на отворено, особено кога станува збор за набљудување животни.

Компактните печатачи, како што е Canon SELPHY CP1500, го комплетираат пакетот за креативни божиќни фотографии. Овој безжичен модел печати живописни материјали со големина на поштенска картичка за само 41 секунда, поради што е совршен за делење спомени од семејните собири во моментот кога се одвиваат. Отпечатените материјали траат до 100 години1 доколку се чуваат во албум, за да можат идните генерации одново да ги доживеат тие моменти.

Подарете им на саканите нешто што ќе ја подобри нивната креативна страна во овој празничен период.

Marcus Hawkins
 1. Доколку се чуваат во албум. Врз основа на забрзано тестирање, земајќи предвид температура од 23° C / 73,4° F и влажност од 50%.

Слични производи

 • Компактни дигитални

  PowerShot V10 (Black)

  Истакнете се на интернет, но бидете дискретни кога снимате со сè-во-едно камерата за снимање 4K-видеоблогови од Canon со џебна големина.
 • Аудио

  Стерео микрофон DM-E100

  Снимајте одличен звук без напор со мал стерео микрофон што се приклучува едноставно и секогаш е подготвен за снимање.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R50

  Снимете ги вашите најдобри содржини со овој фотоапарат без огледало EOS R, од остри фотографии до 4K-видеоснимки и проследување во живо. Сè во еден наменски уред.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R8

  Преминете на фотографии и видеозаписи во формат за целосна слика и остварете ги вашите креативни амбиции.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS RP

  Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.
 • Фотоапарати без огледало

  EOS R100

  Создајте совршени спомени во извонреден квалитет со интуитивниот фотоапарат EOS R што е секогаш подготвен.
 • Компактни дигитални

  PowerShot PX

  Снимете ги најдрагоцените моменти во животот автоматски со помош на оваа паметна камера што препознава лица и може да се поврзе со вашиот паметен уред.
 • Компактни дигитални

  PowerShot ZOOM

  PowerShot што може да го држите во една рака и да снимате волшебни семејни моменти или диви животни со зум од 100 mm, 400 mm2 или со дигитален продолжен зум од 800 mm.
 • Печатачи за во домот

  SELPHY CP1500

  Печатете материјали со извонредни бои и голема издржливост за само неколку секунди со овој практичен и компактен печатач за фотографии.

Слични статии