ВИРТУЕЛЕН НАСТАН: ОД 1 ДО 4 СЕПТЕМВРИ 2021

СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА ЗА РАЗВОЈ НА CANON

Апликациите за сесиите за оцена на портфолија за студентската програма за развој на Canon за 2021 г. сега се затворени. Меѓутоа, сè уште можете да се приклучите на нашите возбудливи семинари со практични совети и информации од признати фотографи, уредници и професионалци од областа. Исто така, ќе имате можност да ги гледате виртуелните групни сесии за оцена на портфолијата од 1 до 4 септември. Пријавете се веднаш и бидете меѓу првите кои ќе дознаат повеќе информации!
Студентска програма за развој на Canon

СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА ЗА РАЗВОЈ НА CANON

Пред да започнеме

Во 2020 г. го одржавме првото дигитално издание на студентската програма за развој на Canon, за време на меѓународниот фестивал за фоторепортерство Visa pour l’image. За учество во виртуелниот настан беа избрани 230 студенти од над 40 националности и од повеќе од 100 училишта и универзитети. Програмата за 2020 г. беше богата со онлајн разговори, вебинари и виртуелни оцени на портфолија во коишто учествуваа некои од највлијателните имиња од светот на фотографијата. Уникатната четиридневна програма ќе се одржи повторно, а ќе започне во септември 2021 година.

Студентска програма за развој на Canon

За време на виртуелниот настан може да ги подобрите вашите вештини и да погледнете извонредни слики, а светски познатите фотографи и надежните уредници да го оценат вашето портфолио.

 • Менторство во рамките на студентската програма за развој на Canon

  ПОДГОТОВКА НА ПОРТФОЛИОТО

  Менторство за фотографија

  Избрани студенти ќе работат со професионален ментор на подготовка на портфолио во времетраење од две онлајн сесии во периодот од јули до август 2021 година.

 • Оценки за виртуелните портфолија од студентската програма за развој на Canon

  УЧЕТЕ ОД ПРОФЕСИОНАЛЦИТЕ

  Виртуелно оценување на портфолија

  Во септември, студентите ќе го претстават своето портфолио во групна сесија за оценување за да добијат мислење од професионалците во индустријата и нивните колеги.

 • Амбасадори на студентската програма за развој на Canon

  ИНСПИРИРАЈТЕ СЕ

  Амбасадори на Canon

  Амбасадорите на Canon и поранешните студенти ќе ги презентираат нивните дела и ќе ги споделат нивните професионални искуства за да ве инспирираат.

 • Сесија за прашања и одговори околу студентската програма за развој на Canon

  СЕСИИ ЗА ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ

  Онлајн предавања

  Познатите фотографи и надежните уредници ќе ги споделат нивните совети и предвидувања за трендовите во индустријата.

 • ПРИЈАВЕТЕ СЕ ВЕДНАШ

  Како да се вклучите?

  Апликациите за сесиите за оцена на портфолија за студентската програма за развој на Canon за 2021 г. сега се затворени, но сепак можете да учествувате на нашите интересни семинари. Пријавете се на Future Focus за да ја регистрирате вашата заинтересираност за нашите семинари, да добиете пристап до менторство, ексклузивни попусти и други настани во живо.

  Кои се следните чекори?

  Погледнете ги најважните датуми за студентската програма за развој на Canon наведени подолу.

 • Критериуми за учество во студентската програма за развој на Canon

  1 АПРИЛ 2021

  Критериуми за учество

  Апликациите за сесиите за оцена на портфолија за студентската програма за развој на Canon сега се затворени, но сепак можете да се вклучите во нашите семинари. Пријавете се веднаш за да бидете во тек со инспиративните веб-семинари што ќе ги проследуваме за време на настанот.

 • Избирање на студенти за студентската програма за развој на Canon

  16 ЈУНИ 2021

  Избирање на студентите

  За испратените портфолија и изборот на кандидати ќе одлучува жири составено од експерти од областа во периодот до 16 јуни.

 • Следни чекори на студентската програма за развој на Canon

  18 ЈУНИ 2021

  Следни чекори

  На 18 јуни ќе биде испратено известување до 250 студенти коишто ќе треба да го потврдат своето учество до 30 јуни.

  Упатствата за настанот ќе им бидат испратени на учесниците во јули. Упатствата ќе им помогнат на избраните студенти да ги подготват своите портфолија пред групното оценување за време на онлајн настанот во септември 2021.

 • Обезбедете си место во студентската програма за развој на Canon

  30 ЈУНИ 2021

  Обезбедете си место

  Избраните студенти треба да приложат потврда за идентитетот. Потврда за упис во академската година 2020-2021 или акредитација од агенција и списание.

  Овие податоци треба да се испратат најдоцна до 30 јуни 2021.

 • Canon Camera

  СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА ЗА РАЗВОЈ

  Future Focus на Canon

  Студентска програма предвидена да ве претвори во професионалци. Проверете тука за новости околу тоа како да станете наш студентски претставник, попустите за опрема и нашиот календар на настани.

  Тука ќе ги најдете најинтересните приказни поврзани со Canon од настанот одржан во Перпињан, од инспиративни изложби и искрени разговори, до презентации за производи и многу повеќе.

 • СТАТИЈА

  Како да им ја презентирате вашата приказна на уредниците на фотографија - совети од професионалци

  Сакате да ве објават? Тројца професионални уредници на фотографија откриваат што треба и што не треба да правите за успешно презентирање на вашата приказна.

 • НАСТАНИ

  Професионалци споделуваат како да оставите силен впечаток со вашето фотографско портфолио

  Врвна уредничка на списание дава свои совети за подготовка на совршено фотографско портфолио, од сликите што ќе ги изберете до дизајнот на самото портфолио.

 • НАСТАНИ

  Ставови на студентите за иднината на фоторепортерството

  Следната генерација на фоторепортери се сретна со фотографите од Magnum на Visa pour l’Image и ги сподели своите надежи и планови за иднината.

 • Настани

  Професионален деловен совет за започнување со фоторепортерство

  Врвни фоторепортери и уредници на фотографија ги споделуваат своите совети за започнување кариера како фоторепортер.

 • Настани

  Професионални совети за развој и уредување на приказна

  Дали знаете кога фотоприказната е завршена? Што е потребно за да се објави? Дознајте овде...

 • Настани

  Колку на идниот фоторепортер му се важни видеоснимките?

  Бидејќи побарувачката за видеоснимки постојано расте, какво е мислењето на следната генерација фоторепортери за нивната креативна употреба и за нивната способност да ги снимаат?

 • СТАТИЈА

  Фоторепортерите дебатираат: што ги одвраќа жените да започнат кариера во фоторепортерство?

  На фестивалот за фоторепортерство Visa Pour l’Image, три добитнички на награда за фоторепортерка од Canon разговараат за пречките со кои се соочуваат жените.

 • Настани

  Кога субјектите ќе станат раскажувачи: Unfiltered

  Како Canon и проектот Unfiltered на ICRC им обезбедуваат алатки и обука на луѓето во нестабилни региони за да ги раскажат своите приказни преку фотографирање.

 • НАСТАНИ

  Ставови на студентите за иднината на фоторепортерството

  Како идната генерација на фоторепортери учеше од професионалците кои работеа на Visa pour l'Image 2018.

 • Слични производи

 • Canon Camera

  Адаптери за EOS R - адаптери за објективи

  Добијте потполна компатибилност со објективите EF и EF-S со нашата палета на адаптери за EOS R. Овие адаптери за долготрајна употреба се создадени за беспрекорни перформанси со EOS R.

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R6

  Без разлика што фотографирате и како фотографирате, EOS R6 ќе ви овозможи да бидете креативни на начини што никогаш досега не сте знаеле дека постојат.

 • Фотоапарати без огледало

  EOS R

  Фотоапарат без огледало за целосна слика кој отвора нови креативни можности за фотографите и снимателите.

 • Фотоапарати без огледало

  Canon EOS RP

  Мал, лесен и интуитивен фотоапарат без огледало за целосна слика што е дизајниран за секојдневно фотографирање и фотографирање при патувања.

 • Објективи RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Макро објектив f/1,8 од 35 mm со брза решетка за широкоаголна перспектива, кратко растојание на фокусирање и хибридна стабилизација на слика.

 • Стандарден објектив

  RF 50mm F1.8 STM

  Компактен, тивок и лесен примарен RF-објектив од 50 mm, со широка решетка од f/1,8, што е совршен за реализирање на вашата креативна замисла.

 • Објективи RF

  RF 600mm F11 IS STM од Canon

  Револуционерен објектив со извонреден телефото опсег што е компактен, лесен и идеален за фотографирање диви животни, патувања и сафари или фотографирање возови.

 • Објективи за EOS R

  RF 24-105mm F4L IS USM од Canon

  Лесен и разновиден објектив за зумирање од 24-105 mm со f/4 од серијата L со брз и тивок автоматски фокус и 5 чекори за стабилизација на сликата.

 • Објективи RF

  RF 24-240mm F4-6.3 IS USM од Canon

  Објектив со зум до 10x и разновидна примена што е наменет за системот EOS R и што нуди огромна флексибилност за еден пренослив објектив.

 • Објективи за DSLR

  EF 8-15mm f/4L USM со ефект на рибино око

  Објектив за зумирање од серија L со ефект на рибино око кој нуди избор од целосна или кружна слика и широк агол на гледање.

 • Професионален блиц

  Speedlite 600EX II-RT

  Преземете целосна контрола, дури и во најтешките ситуации.

 • Безжичен предавател

  Speedlite предавател ST-E3-RT

  Активирајте компатибилни Speedlite блицеви со радиофреквенции на растојанија до 30 m.

 • Систем Cinema EOS

  EOS C70 од Canon

  EOS C70 е нова генерација на камера Cinema EOS со RF-приклучок и DGO 4K-сензор во формат Super 35 mm што е дизајниран да ги спои дигиталните фотоапарати со заменливи објективи и камерите Cinema.

 • Систем Cinema EOS

  EOS C200

  Зачекорете во светот на снимање со 4K Cinema EOS што нуди врвна флексибилност и практично користење.

 • Професионални печатачи за фотографии

  imagePROGRAF PRO-300

  Професионален печатач imagePROGRAF за на работна маса што нуди печатени материјали во формат A3+ со квалитет како за во галерија и со едноставен работен процес за сигурно печатење.

 • Професионални печатачи за фотографии

  imagePROGRAF PRO-1000

  Печатете во формати со големина до А2 со извонреден квалитет со системот со 12 мастила.

 • XA45/XA40

  Извонредно компактна и професионална 4K-видеокамера од серија XA со објектив со оптички зум до 20x што може да се држи со една рака

 • XA55/XA50

  Компактна 4K-видеокамера со CMOS-сензор од тип 1,0, Dual Pixel CMOS AF, објектив со оптички зум до 15x и 3G-SDI (само XA55)

 • Може да ве интересира и

  Информирајте се за различната опрема и алатки коишто можат да ви помогнат да станете професионалци.