ФОТОГРАФИРАЊЕ ПОРТРЕТИ

Врвни совети за создавање одлични портрети

Подобрете ги вашите вештини за фотографирање портрети со помош на нашиот опширен список на најдобрите совети и техники за фотографирање портрети.
Страничен портрет од маж без маица во слабо осветлена соба кој гледа кон фотоапаратот.

Фотографирањето одлични портрети може да биде тешко. Постојат многу променливи, вклучувајќи ги обезбедувањето на соодветно осветлување, приближувањето и брзото ракување со фотоапаратот. Можно е да се доловат солидни портрети со секаков вид на фотоапарат, иако многу фотографи претпочитаат да користат модели без огледало како EOS R6 од Canon или DSLR-фотоапарат како EOS 850D од Canon за да имаат поголема контрола и да го изразуваат својот креативен стил.

Без разлика каков фотоапарат имате, се надеваме дека овие совети ќе ви помогнат да снимате подобри портрети - без разлика дали тие се од пријателите, семејството, интересните ликови што сте ги запознале на улиците, па дури и миленичињата.

Одберете го вистинскиот објектив за да го истакнете субјектот

Портрет од жена која носи џемпер со ролка во окер боја и сина јакна и ја држи дланката така што таа фрла сенка врз нејзиното лице.

Изберете го соодветниот објектив за портрети за вашата композиција: подолги фокусни должини за портрети одблиску или широки агли за портретите што го опфаќаат и опкружувањето. Снимено со EOS RP од Canon и објектив RF 50mm F1.8 STM од Canon, со избрани 1/1250 сек, f/4 и ISO 100. © Ejiro Dafé

Жена во карирана црно-виолетова јакна со бели ракави седи настрана на скали и гледа низ процепите на белиот дрвен држач за раце.

Покрај изборот на вистинската опрема за фотографирање, може да користите и реквизити, како и опкружувањето, во овој случај скалите, при обликувањето на кадарот и сместувањето на субјектите во него. Снимено со EOS 5D Mark III од Canon (сега е заменет со новиот EOS 5D Mark IV од Canon) и објектив EF 24-70 mm f/2.8L II USM од Canon со избрани 24 mm, 1/180 сек., f/2,8 и ISO 100.

Кога фотографирате со фотоапарат EOS од Canon што користи заменливи објективи, како што се EOS M200 од Canon или EOS RP од Canon, избирањето објектив со брза максимална решетка, како што се EF-M 32 mm f/1.4 STM од Canon или RF 50 mm F1.8 STM од Canon ќе ви помогне да го одделите субјектот од заднината. Примарните објективи со фокусна должина од 50 mm до 100 mm се идеални за портрети, но може да користите и објективи за зумирање. За да извлечете максимум од широките отвори на блендата, користете го режимот со приоритет за решетка (Av) или рачниот режим (M) и обидете се да користите автоматски ISO вредности за експозицијата да биде најсоодветна.

Ако користите стандарден или широкоаголен примарен објектив наместо објектив за зумирање, ќе мора да се приближите поблиску до субјектите, при што треба да пронајдете помал објектив кој би бил помалку застрашувачки.

Од друга страна, објективите за зумирање како RF 70-200 mm F4L IS USM од Canon се неверојатно разновидни, бидејќи ви овозможуваат да ги обликувате портретите со помош на различни фокусни должини, сето тоа со само еден објектив. Кога ќе се запознаете со основите на примарните објективи, објективот со голем опсег на зумирање како RF 24-105 F4L IS USM од Canon, со неговата вградена стабилизација на слика, е одличен за рачно фотографирање и ви овозможува да се движите околу субјектот и да ги менувате фокусните должини за да постигнете различни ефекти. Неговиот телефото фокусен опсег овозможува создавање прекрасни портрети, а максималната должина од 105 mm е совршена за портрети одблиску.

Искористете ги условите со недоволна осветленост

Страничен портрет од млада жена во сива ролка која гледа кон фотоапаратот.

Размислете за светлосниот извор - на пример, директно сонце, сенка, внатрешно осветлување или светло што навлегува низ прозорец. Позиционирајте го субјектот за максимално да ја искористите природната светлина. Ако светлината е премногу силна, едноставно забавете ја решетката или зголемете ја брзината на блендата. Ако времето е облачно, може да користите вештачко осветлување на затворено или да дознаете повеќе за триковите за домашно осветлување. Снимено со EOS RP од Canon и објектив RF 85mm F2 Macro IS STM од Canon со избрани 85 mm, 1/100 сек, f/5,6 и ISO 100.

Фотографирањето портрети навечер може да биде тешко бидејќи може да ви биде потребен блиц за да добиете доволно светлина. Амбиенталната светлина околу вашиот субјект честопати може да биде многу впечатлива и да посакате да ја задржите во портретот. Фотоапаратите без огледало за целосна слика од Canon како EOS R6 од Canon, кој се одликува со системот за фокусирање Dual Pixel CMOS AF II, може автоматски да фокусира до EV -6,5, со што ви овозможува да фотографирате без блиц дури и во услови со недоволна осветленост.

Ако користите блиц, режимот за ноќен портрет, кој е дел од повеќето фотоапарати EOS од Canon, вклучувајќи ги EOS M200 од Canon и EOS RP од Canon, ви ја олеснува целата работа бидејќи го менува начинот на кој вашиот фотоапарат функционира. Тој ќе го користи вградениот блиц или ќе го регистрира блицот Speedlite во приклучокот за блиц за да го осветли главниот субјект и да остави доволно време амбиенталната светлина да ја постави сцената за вашата слика. Тоа го постигнува со помош на помали брзини на блендата и автоматско приспособување на поставките за време на блиц. Позиционирајте го субјектот за да биде осветлен од блицот, а не од амбиенталната светлина, а за најдобри резултати, користете статив што ќе ви овозможи да го намалите тресењето на фотоапаратот.

Светли услови може да внесат премногу контраст во вашите портрети. Во оние моменти кога субјектот е осветлен одзади од силна сончева светлост, блицот може да помогне. Може да прикачите блиц Speedlite во приклучокот за блиц на фотоапаратот или да го поставите вградениот блиц да се активира при секоја фотографија. Фотоапаратот ќе се обиде да ги балансира блицот и дневната светлина за да произведе многу повпечатлива слика во која и двата елементи - човекот и заднината - се оптимално осветлени.

Кога користите режими за автоматско снимање како што е режимот со приоритет за решетка (Av) или при користење автоматски ISO вредности, може брзо да се приспособите на променливата или слаба осветленост со помош на компензацијата на експозиција. Иако тоа може да звучи комплицирано, компензацијата на експозиција едноставно е начин да ја осветлите или затемните фотографијата. Таа е особено корисна за доловување на светлите тонови на кожа за субјектите да не изгледаат избледено и за доловување потемни тонови на кожа што сакате да изгледаат природно. Речиси сите фотоапарати од Canon имаат поставки за компензација на експозицијата. Погледнете во вашиот прирачник за да ги пронајдете.

Вежбајте спонтано фотографирање

Насмеано дете во светло палто и шубара мавта со нозете додека си игра на лулашка во парк.

Потрудете се субјектот да биде заинтересиран и опуштен при фотографирањето. На овој начин ќе добиете поискрени фотографии. Користењето објектив со мал профил исто така може да ви помогне, бидејќи на субјектот нема да му делува застрашувачки колку поголемите. Фотографирано со EOS M50 од Canon (којшто е сега заменет со новиот EOS M50 Mark II од Canon) и објектив EF-M 15-45 mm f/3.5-6.3 IS STM од Canon, со избрани 15 mm, 1/800 сек., f/3,5 и ISO 100.

Многу фотоапарати од Canon, како PowerShot G1 X Mark III од Canon, може да се контролираат далечински преку паметен телефон или Wi-Fi, благодарение на апликацијата Canon Camera Connect.

За одредени модели, ваквата далечинска контрола вклучува и прегледување во живо од она што го гледа фотоапаратот, плус можноста за снимање фотографии со едноставно допирање на екранот на вашиот телефон. Поставете го фотоапаратот на стабилна подлога, а потоа користете го паметниот телефон за да ја прегледувате сликата и да фотографирате во вистинскиот момент. Со помош на оваа техника, субјектот можеби ќе може подобро да се опушти бидејќи нема директно да гледате во него.

За да снимите природни и спонтани портрети, обидете се да снимите неколку фотографии пред и откако вашиот субјект позирал пред фотоапаратот. Луѓето тогаш се чувствуваат поопуштено и поголема е веројатноста да ја доловите нивната природна насмевка или немирниот поглед на децата ако го кликнете копчето за бленда кога тие не го очекуваат тоа. Ако работите со фотоапарат без огледало како што е EOS R6 од Canon, може да го користите и режимот за електронска бленда за бесшумно фотографирање. Ако фотоапаратот нуди режим за континуирано фотографирање, пробајте го. Може и да користите објектив за зумирање и да фотографирате од поголема оддалеченост за портретите да изгледаат поприродно.

Замолете ги членовите на семејството и пријателите да ви позираат за да може да ги усовршувате вашите вештини. Ако сакате да фотографирате портрети од туѓинци, побарајте нивна дозвола - најчесто тие се поласкани од понудата, а освен тоа ќе добиете и време за да го обликувате кадарот.

Експериментирањето со автопортрети е добар начин да се запознаете со поставките и стиловите на композиција.

Раскажете ја приказната на луѓето така што ќе ги фотографирате во контекст

Уличен продавач во бело палто служи храна.

Оваа слика од уличен продавач кој служи храна е одличен пример за обезбедување контекст во портретите - прочитајте го нашиот водич за фотографирање портрети од луѓе во нивното опкружување за повеќе совети и информации. Снимено со EOS M5 од Canon и објектив EF-M 32 mm F/1.4 STM од Canon со избрани 1/4000 сек., f/2 и ISO 200. © Richard Walch

Невеста облечена во традиционално сари, украсена со златен накит и рака украсена со кана.

Кога вклучувате контекст во пошироките портрети, земете ја предвид локацијата. Погледнете ја заднината пред да фотографирате и внимателно избегнете ги елементите што може да го одвлечат вниманието. Снимено со EOS R од Canon и објектив RF 28-70 mm F2L USM, со избрани 70 mm, 1/1000 сек., f/2 и ISO 1600. © Sanjay Jogia

Портрет од човек во неговото вообичаено опкружување најчесто раскажува подобра приказна од едноставен портрет одблиску. На пример, може да користите широкоаголен објектив како EF-M 11-22 mm f/4-5.6 IS STM од Canon или EF-S 10-22 mm f/3.5-4.5 USM од Canon за да фотографирате готвач кој работи во кујната или фармер во поле полно со крави. Или зошто да не го фотографирате вашиот пријател музичар со заматен ентериер на продавница за гитари во заднината? Размислете што би сакале да биде во заднината на вашата фотографија и зошто. Целта е да снимите слика што е визуелно моќна, да додадете значење и да ги поттикнете гледачите да сакаат да дознаат повеќе.

Експериментирајте и ослободете се од шаблоните

Црно-бела слика снимена одозгора од мајка и дете што читаат книга. Детето гледа во фотоапаратот додека посегнува да ја заврти страницата.

Експериментирајте со вашите портрети со помош на различните поставки за стилови на слика. Оваа црно-бела слика е еднакво смела и впечатлива како и слика во боја, ако не и повеќе. Снимено со EOS R од Canon и објектив RF 50mm F1.2L USM од Canon со избрани 1/1250 сек., f/2,2 и ISO1000. © Helen Bartlett

Страничен портрет од жена со темно црвен кармин која гледа кон фотоапаратот. Зад неа висат низи од заматени светла.

Размислете како поставките на фотоапаратот, како што се експозицијата и длабочината на поле, може да ви помогнат да го добиете изгледот што ви е потребен. Не плашете се да експериментирате и да си поигрувате со тој изглед за да добивате различни ефекти. Дури може да додадете и дефокусирање во фотографијата за да додадете динамички елемент, како во случајов со светлата. Ако портретите на сите луѓе изгледаа исто, светот ќе беше здодевно место. Снимено со EOS R6 од Canon и објектив RF 50mm F1.8 STM од Canon со избрани 1/125 сек., f/1,8 и ISO1250. © Ejiro Dafé

Освен преку приспособување на поставките на фотоапаратот, има едноставни начини да додадете интерес и значење во вашите портрети. Наместо да гледа во фотоапаратот, може да побарате од субјектот да погледне настрана, кон нешто во рамките на кадарот или во далечината. А зошто да не се обидете да го фотографирате субјектот одозгора со помош на скала? Или да се наведнете и да фотографирате од висина на половината? Прекршете ги правилата на композицијата така што ќе направите субјектот целосно да го исполни центарот на кадарот. Може да се обидете и со заднинско осветлување, сенки и мали брзини на блендата за да додадете атмосфера во портретите.

Може дури и да поставите сопствено студио во домот за да можете да експериментирате со различни техники или да дознаете повеќе за создавањето ваши креативни поставки за снимање портрети*. Целта е да експериментирате, да учите и да добиете резултати од кои ќе бидете задоволни.Напишано од Peter Wolinski и Tamzin Wilks*Достапно само на англиски јазик

Слични производи

Слични статии